WE ARE DIGI MATERIAL

به نمایشگاه آنلاین مصالح ساختمانی خوش آمدید

خانه طباطبایی ها، شاهکار هنر معماری قدیم ایران!

یکی از زیباترین و دیدنی ترین بناهای تاریخی کاشان، خانه طباطبایی ها است که در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم کاشان واقع شده است. این خانه که از شاهکارهای هنر معماری قدیم به شمار می رود، توسط مرحوم سیدجعفر طباطبایی از تجار معروف فرش آن زمان، در سال ۱۲۵۰ هجری قمری ساخته شد. معمار سازندهٔ آن استاد علی مریم کاشانی (تیمچه امین الدوله بازار کاشان نیز کار این معمار قرن نوزده ایرانی است.) و گچ بری ها و نقاشی‌های آن به وسیلهٔ شاگردان میرزا ابوالحسن صنیع الملک کاشانی و زیر نظر وی انجام شده‌ است.
مجموعه خانه طباطبایی ها مشتمل بر ۳ بخش اندرونی، بیرونی و بخش مخصوص خدمه است. مجموعه خانه تاریخی طباطبایی ها با ۴۷۰۰ مترمربع وسعت دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است.

      
    

معماری خانه طباطبایی ها به شیوه معماری حجاب دار، گودال باغچه، متقارن و درون گرا است. معماری گودال باغچه به این معناست که باغچه ی خانه در گودی قرار گرفته باشد، بدین ترتیب این بنا هم از نظر استحکام و مقابله با زلزله مقاوم می شود و هم آبرسانی به بنا را تسهیل می کند، در ضمن از رطوبت بنا هم برای رشد گیاهان استفاده می شود. وقتی بنا در دل خاک باشد (یعنی بصورت گودال باغچه ساخته شود) خانه در عایق حرارتی قرار دارد، بنابراین نه خانه زود گرم  و نه زود سرد می شود.

    
قسمت بیرونی خانه از تالار بزرگ (اتاق شاه نشین) در مرکز با نورگیرها و پنجره های مشبک رنگی و پنجره های کناری دو جداره که عمودی باز و بسته می شود، تشکیل شده است. این اتاق از تزیینات نقاشی ، آیینه کاری و گچ بری های جالب از جمله پنجره های مشبک گچی است که همچون پارچه توری ظریفی به نظر می رسد. در دو طرف اتاق شاه نشین، اتاق های گوشواره بنا شده است. همچنین در جلوی اتاق شاه نشین، ایوانی با آیینه کاری و گچبری های جالب دیده می شود. دو حیاط خلوت و نور گیر به صورت قرینه یکدیگر در طرفین تالار بزرگ احداث شده است که دارای تابلو های بدیع نقاشی بوده و از نفایس آثار هنری این دیار به شمار می رود. اسناد و قراین نشان می دهد که هنرمند بزرگ و نقاش باشی دربار ناصرالدین شاه قاجار، به نام میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک با مالک خانه دوستی و مراوده خانوادگی داشته است، لذا به احترام دوستی که با مرحوم طباطبایی داشته، در اجرای گچ بری ها و ترسیم نقاشی های این خانه نظارت داشت و این مطلب ارزش و اعتبار تزیینات خانه طباطبایی را بسیار افزایش داد.

     
      
بخش بيروني خانه طباطبايي همان قسمت از خانه است كه ابتدا به آن وارد می شویم، حياطي با صفا و زيبا دارد ، باغچه اي بزرگ و حوضي كه آب زلال آن به جز زيبايي ؛ جهت آبياري درختان و استفاده ي خانواده هم كاربرد داشته است در آنجا وجود دارد .

    
دور تا دور حياط را اتاق هايي ساخته شده است، كه تعدادي از آنها در زمستان و تعدادي از آنها در فصل تابستان استفاده مي شود. اتاق هايي كه برای بخش زمستانه هستند، داراي شومينه و سقف هاي كوتاه که از ظهر تا غروب آفتاب در برابر نور خورشيد قرار دارند. اتاق زمستانه به اتاق هاي آيينه هم شهرت دارند. اگر از اتاق اول به آخرين اتاق بنگري، درب انتهایی آن به گونه ای است كه گويي در مقابل آيينه قرار گرفته و تكرار شده است. اتاق هاي تابستانه در حد فاصل بخش بيروني و خدمه قرار دارد، زيباترين صحنه اي كه از خانه ي طباطبايي مي بينيد در برگيرنده اتاق شاه نشين و ايوان يا همان تالار آيينه است. در پشت اتاق هاي گوشواره، همجوار و اتاق شاه نشين حياط هاي كوچكي وجود دارد كه از آنها با نام پاسيو يا حياط خلوت نام مي بريم . سرتاسر اين حياط ها را نقاشي هاي زيبايي در بر گرفته است

هفت روز هفته پاسخگوی سوالات شما هستیم
تلفن پشتیبانی : 05138846378 | تلفن بازرگانی : 05191011069